۰۹۳۰۷۷۷۷۲۲۱

درمان بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان دلایل مختلفی برای نیاز داشتن بزرگسالان به درمان ارتودنسی وجود دارد. ژنتیک از دلایل اصلی مشکلات ارتودنسی عدم قرار گرفتن مناسب دندان‌ها روی هم است. داشتن عادت‌هایی مثل گاز گرفتن لب یا مکیدن انگشت شست در کودکی، می‌تواند باعث ناتراز شدن دندان‌های جلویی شود.
همچنین تغییر وضعیت دندان‌ها با افزایش سن و از دست دادن یا مشکلات لثه طبیعی است. گاهی اوقات اشخاصی که در کودکی عمل ارتودنسی داشته ولی در ادامه از نگه دارنده استفاده نکرده‌اند در بزرگسالی نیاز به ارتودنسی مجدد خواهند داشت.
ارتودنسی برای چه بزرگسالانی مناسب است؟ برخی از متداول ترین موارد نیاز به ارتودنسی در بزرگسالان عبارت است از:

دندان‌های مزاحم هم، کج یا در موقعیت نادرست •
دندان‌های جلو آمده •
تو بودن فک بالا و جلو آمده بودن دندان های فک پایین •
تو بودن فک پایین ‌و جلو آمده بودن دندان‌های فک بالا •
فرم نامناسب فک •
فاصله اضافی بین دندان‌ها •
تراز کردن دندان‌ها قبل از کاشت روکش، تاج دندان، ایمپلنت و حتی دندان مصنوعی درمان های ارتودنسی مناسب برای بزرگسالان استفاده از براکت های فلزی مرسوم مورد پسند اغلب بزرگسالان نیست چرا که احتمال تاثیر در ظاهر و دید اجتماعی نامطلوب را دارد.
امروزه با استفاده از فناوری مدرن، ارتودنسی تبدیل به درمانی قابل دسترس برای هر گروه سنی شده است. در سالیان اخیر بزرگسالان ۲۰ درصد افراد تحت ارتودنسی را تشکیل می‌دهند که نشان دهنده گزینه‌ها و خدمات مناسب و مطابق با سبک زندگی بزرگسالان است.
تراز کننده‌های نامرئی Invisalign پلاک های نامرئی مانند Invisalign از محبوب‌ترین انتخاب های بزرگسالان برای درمان ارتودنسی هستند.
متشکل از ۱۸ الی ۳۰ تراز کننده پلاستیکی شفاف هستند. این تراز کننده‌ها که بر روی دندان‌ها قرار گرفته و به آرامی آن‌ها را تراز می‌کنند جداشونده بوده و هر دو هفته تعویض می‌شوند. هر چند بیماران برای تزارکردن دندان‌ها نیاز به ۲۰ تا ۲۲ ساعت استفاده از تراز کنندهای شفاف دارند می‌توانند آنها را برای خوردن، آشامیدن و پاک کردن در آورند.
تراز کننده‌های شفاف درمان ارتودنسی ساده، راحت و موثر هستند. البته این درمان تنها برای مراجعانی که نظم لازم جهت مراقبت و استفاده صحیح از تراز کننده شفاف را دارند موثر خواهد بود. براکت‌های سرامیکی براکت‌های سرامیکی هم اندازه و هم شکل براکت‌های فلزی هستند با این تفوات که رنگ سرامیکی همرنگ با دندان دارند، برخی حتی برای کمتر قابل تشخیص کردن براکت از سیم‌های به رنگ دندان استفاده می‌کنند.

مزایا: کمتر قابل تشخیص بودن، حرکت سریعتر دندان‌ها نسبت به براکت‌های پلاستیکی شفاف
معایب: گران‌تر بودن از براکت‌های فلزی، در صورت عدم مراقبت لکه می‌گیرند براکت‌های زبانی
براکت‌های زبانی همانند براکت‌های فلزی هستند با این تفاوت که در پشت دندان‌ها قرار داده می‌شوند.

مزایا: غیر قابل تشخیص بودن معایب: تمیز کردن دشوار، گرانتر بودن، برای موارد حاد مناسب نیستند، در ابتدا ناراحتی و عدم تطابق بیشتری دارند، تنظیم کردن زمان زیادی برده و دشوار تر از براکت‌های مرسوم است.
دندان‌های صاف سالم تر هستند درمان ارتودنسی با تراز کردن دندان‌ها علاوه بر بهبود ظاهر لبخند به سلامت دندان‌ها نیز کمک می‌کند.
هرچند بهبود ظاهر دلیلی کافی برای اروتدنسی است دلایل متقاعدکنده تری نیز برای آن وجود دارد. بهداشت دهان و دندان تاثیری مهم بر سلامت و راحتی عمومی دارد همچنین احساس و تصور از ظاهر خود نقشی کلیدی در کیفیت زندگی دارد. اگر به دلیب دندان های کج و نامتوازن تصوری نامطلوب از ظاهر خود داشته باشید در هنگام حرف زدن یا خندیدن دندان های خود را پنهان خواهید کرد. فرآیند ارتودنسی بهداشت دندان و دندان را ارتقا داده و حالت صورت را بهتر می‌کند که باعث افزایش اعتماد به نفس خواهد شد و به شخص فرصتی برای بهبود ظاهر خواهد داد. بیماران تحت درمان ارتودنسی اعتماد به نفس بیشتری را حتی قبل از پایان فرآیند تجربه کرده‌اند.
علاوه بر تاثیرات روانی داشتن دندان‌هایی صاف و تراز به عملکرد بهتر دندان‌ها و بهداشت آن‌ها کمک می‌کند که می‌تواند باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان و مشکلات لثه شود.
علاوه بر بهبود ظاهر و سلامت دندان‌ها ارتودنتیست می‌تواند به تشخیص آپنه خواب و مشکلات استخوانی فک کمک کند.
مدت زمان استفاده از براکت ارتودنسی هر چه ناتراز بودن دندان‌ها حاد تر و سن مراجع بیشتر باشد مدت زمان درمان طولانی تر خواهد بود. در اکثر مراجعان مدت زمان استفاده از ارتودنسی بین 18 تا 30 ماه خواهد بود که همراه با استفاده از نگه دارنده برای چند ماه تا حتی 2 سال پس از ارتودنسی برای مطابقت دادن بافت‌های اطراف دندان‌ها است. برخی مراجعان برای برنگشتن دندان‌ها به حالت قبل مجبور به استفاده دائمی از نگه دارنده خواهند شد.
عادت کردن به براکت‌های ارتودنسی چقدر طول خواهد کشید؟ بسیاری از مراجعان پس از یک ماه کاملا به ارتودنسی عادت کرده و پس از شش ماه حتی متوجه حضور آن‌ها نخواهند بود. توجه داشته باشید که درد دندان بدون دلیل مشخص در طول دوره عادی بوده و به سرعت و با استفاده از مسکن‌های معمول رفع خواهد شد.
ناراحتی در طول دوره درمان در هر مراجعه سیم‌های ارتودنسی اندکی تنگ تر تنظیم خواهد شد تا فشار بیشتری برای تراز کردن دندان‌ها وارد کند. ممکن است پس ار هر مراجعه احساس درد و ناراحتی وجود داشته باشد اما این درد و ناراحتی خلاصه خواهد بود. همچنین ممکن است در مواردی دندانی برای ایجاد فضا برای براکت‌های ارتودنسی کشیده شود.
راهکارهایی برای کمتر کردن طول دوره ارتودنسی براکت‌های ارتودنسی به تراز کردن دندان‌ها و لبخندی زیبا کمک می‌کنند اما موقتی بوده و بسیاری از مراجعان حس راحتی با آن‌ها ندارند. راهکارهای زیادی برای کمک به کوتاهتر کردن طول دوره ارتودنسی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
مراقبت از سلامت دندان: بهداشت و مراقبت بهتر از دندان به تراز شدن سریعتر دندان‌ها کمک می‌کند و زمان استفاده از ارتودنسی را کوتاه‌تر می‌کند.
مواد غذایی سفت را خردشده مصرف کنید: مواد غذایی سفت و سخت مثل سبزیجات خام و برخی میوه‌ها را به صورت خرد شده مصرف کنید تا فشار کمتری به براکت‌ها وارد کنند.
فقط غذا را بجوید!: از جویدن هر شیء دیگر مثل خودکار یا ساقه گیاه خودداری کنید تا به براکت‌ها آسیب نزده و نیازمند مراجعه اضافی به ارتودنتیست نشوید.
دندان‌ها را به خارج از چهارچوب فشار ندهید: عاداتی مثل جویدن ناخن یا بازی کردن با سیم‌های کششی ارتودنسی ممکن است باعث طولانی شدن زمان استفاده از براکت‌های ارتودنسی شود. سعی کنید این عادات که ریشه در اضطراب دارد را کنار بگذارید. از مصرف غذاهای سخت، چسبناک و پرشکر و نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید: از مصرف مواد غذایی مثل ذرت بوداده، آجیل، چیپس، آدامس، شکلات تافی، کارامل و کلوچه خودداری کنید. همچنین از جویدن آدامس‌های چسبناک و نوشیدن نوشابه‌های گازدار خودداری کنید تا مانع آسیب به براکت‌های ارتودنسی شوید.