۰۹۳۰۷۷۷۷۲۲۱

اهمیت استفاده از نگه دارنده در فرآیند ارتودنسی


نگه دارنده چیست؟

نگه‌دارنده‌ها ابزاری مختص هر مراجع هستند که از پایه‌ای پلاستیکی و سیم‌هایی فلزی تشکیل شده‌اند که لایه بیرونی دندان را پوشانده و به نگه داشتن دندان در حالت تراز کمک می‌کنند. پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی دندانپزشک برای ثبات وضعیت تراز دندان‌ها و لثه‎ها استفاده از نگه دارنده را تجویز خواهد کرد.

استفاده از نگه دارنده

برای اکثر مراجعان استفاده شش ماهه مداوم (غیر از زمان غذا خوردن و مسواک زدن) از نگه دارنده تجویز می‌شود. پس از آن استفاده شبانه از نگه دارنده کافی می‎باشد که البته باید نظر پزشک را جویا شد. اگر اصلاحات ارتودنسی شما بسیار ناچیز باشد دندانپزشک تنها استفاده از نگه دارنده را تجویز کرده و نیازی به براکت‌ نخواهید داشت. البته استفاده تنها از براکت ممکن نیست چرا که پس از برداشتن براکت دندان‌ها واستخوان به حرکت و تغییرشکل ادامه خواهد داد و برای حفظ وضعیت تراز استفاده از نگه‌دارنده ضروری است.

تمیز کردن و مراقبت از نگه دارنده

تمیز کردن نگه دارنده برای جلوگیری از پلاک دندان که می‌تواند موجب بیماری لثه شود ضروری است. بهترین زمان برای پاک کردن نگه‌‎دارنده هنگام در آوردن آن برای مسواک زدن است. در بازار محصولاتی اختصاصی برای تمیز کردن نگه دارنده وجود دارد اما در اغلب موارد استفاده از خمیر دندان و مسواکی با دندانه‌های نرم کافی است.