۰۹۳۰۷۷۷۷۲۲۱
ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی


ارتودنسی ثابت سرامیکی زیبایی دندان و لبخند برای همه انسان ها از اهمیت برخوردار است. از این رو برخی افراد اقدام به ارتودنسی دندان های خود می نمایند، تا طرح لبخند زیبایی داشته باشند یکی از نمونه های ارتودنسی، ارتودنسی ثابت سرامیکی است. معمولا این روش ارتودنسی برای تمامی افراد مناسب بوده و به راحتی نیز قابل اجراست. ارتودنسی ثابت به راحتی قادر است مشکلات بسیار زیادی را که در دندان افراد وجود دارد، برطرف نماید. از متداول ترین نوع ارتودنسی ثابت سرامیکی، بریس دندان است. بریس ها خود به انواع مختلفی در ارتودنسی تقسیم می شوند. بریس ثابت فلزی، بریس سرامیکی، برس های دیمون و بریس های پشت دندانی همگی از جمله نمونه های بریس در ارتودنسی می باشند. برای انجام ارتودنسی ثابت سرامیکی استفاده از براکت ها بسیار لازم و ضروری می باشد. زیرا این براکت ها با چسب های مخصوصی به دندان چسبیده و با سیم های مشخصی براکت ها دندان را به حرکت در می آورند. از جمله براکت هایی که در ارتودنسی استفاده می شود، براکت های نامرئی، براکت های سرامیکی، براکت های دیمون، براکت های لینگوال و.. می باشند. ارتودنسی نامرئی یکی دیگر از روش های ارتودنسی دندان به شمار می رود. افراد زیادی این روش درمانی را انتخاب می کنند، زیرا در آن هیچ گونه سیمی به کار نمی رود. از این رو نمای ظاهری دندان آنها چندان تفاوتی با دندان های اصلیشان نخواهد داشت. اما مسلما استفاده از ارتودنسی ثابت سرامیکی روش می تواند نتیجه بهتری را برای صاف و مرتب کردن دندان شما در بر داشته باشد. می توان با استفاده از ارتودنسی، دندان های زیبایی داشت و با اعتماد به نفس بیشتری لبخند زد. ارتودنسی ثابت با متحرک، تفاوت هایی دارد که باید پیش از انجام ارتودنسی دندان در مورد آن اطلاع کسب نمایید. معمولا در ارتودنسی ثابت سرامیکی بندهای فلزی با چسب های مخصوصی بر روی دندان قرار می گیرند، و تا پایان دوره درمانی از دهان خارج نمی شوند.

مزایای ارتودنسی ثابت سرامیکی

مزایای ارتودنسی ثابت سرامیکی هر نوع ارتودنسی دندان می تواند مزایای مخصوص به خود را داشته باشد. از میان ارتودنسی دندان، مزایا ارتودنسی سرامیکی به مراتب بیشتر و بهتر می باشد. از جمله این مزایا می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.
 • استفاده از ارتودنسی ثابت سرامیکی به صورت گسترده و بر روی همه دندان ها
 • با استفاده از ارتودنسی سرامیکی می توان سرعت بهبود فرم دندان ها را افزایش دهد.
 • افرادی که به دنبال ترمیم و تشکیل قوس هستند، می توانند از ارتودنسی سرامیکی استفاده نمایند.
 • در ارتودنسی ثابت سرامیکی تمامی وسایل از پیش تهیه شده و به صورت مستقیم در دهان قرار می گیرد.
 • در نتیجه رسیدگی غلط و نامناسب بیمار به ارتودنسی دندان خود، هیچ آسیب دیدگی و تخریبی در دندان ها صورت نمی پذیرد.
 • نیازی به همکاری بیمار برای رسیدن به نتیجه مطلوب در ارتودنسی دندان وجود ندارد.
 • با روند درمانی ارتودنسی ثابت سرامیکی به تدریج دندان ها صاف و یک دست می شوند.
 • طول دوره درمان در هر شرایطی بسیار کوتاه می باشد. حتی در شرایط بسیار حاد نیز می توانید با ارتودنسی دندان سرامیکی، به سرعت نتیجه بگیرید.
 • استفاده از براکت های سرامیکی در ارتودنسی دندان، می تواند ظاهری زیبا و خاص داشته باشد، اعتماد به نفس را در شما افزایش دهد
 • با انجام ارتودنسی دندان لبخند زیباتری در طول درمان خواهید داشت.
مسلما در کنار تمامی این مزایا، معایبی نیز برای انجام ارتودنسی ثابت سرامیکی وجود دارد. که در ادامه به آنها می پردازیم.

معایب ارتودنسی ثابت سرامیکی دندان

هر روش درمانی برای انجام ارتودنسی دارای مزایا و معایبی می باشد. از این رو ارتودنسی سرامیکی نیز معایبی را با خود به همراه دارد. از جمله معایب ارتودنسی ثابت سرامیکی می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.
 1. با وجود سرامیکی بودن بریس ها در این ارتودنسی ، به مقدار کمی دیده می شوند اما ممکن است از نظر برخی افراد ، باز هم ظاهر زیبایی نداشته باشد.
 2. در صورتی که مراقبت ها در زمان درمان به خوبی انجام نشود، امکان ایجاد کرم خوردگی در دندان وجود دارد.
 3. عملکرد بریس ها بدون هیچ وقفه ای در دهان وجود خواهد داشت.
 4. فشار بسیار زیادی به دندان ها وارد می شود، که به صورت عینی قابل کنترل نمی باشد.
 5. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن پس از هر وعده غذایی بسیار حائز اهمیت است.
 6. حداقل هفته ای ۲ یا ۳ بار باید اقدام به استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید نمایید.
 7. باید مدام در حال تمیز کردن یا تمیز نگهداشتن دندان ها و براکت ها باشید.
تمامی موارد یاد شده برخی از مضرات ارتودنسی دندان به روش سرامیکی است. اما مسلما با وجود این مضرات، نتیجه ای که در استفاده از این روش بدست خواهد آمد، بسیار رضایت بخش است.

مراقبت های ارتودنسی ثابت سرامیکی 

بریس های سرامیکی دندان یکی از حساس ترین اعضای صورت انسان به شمار می رود. از این رو باید بسیار مراقب آن بود. اگر به هر دلیل دندان های شما نیاز به انجام ارتودنسی داشته باشد، باید این حساسیت و مراقبت را افزایش داده و بیشتر مراقب دندان های خود باشید. زمانی که شما اقدام به استفاده از ارتودنسی ثابت سرامیکی می نمایید، بریس ها بر روی دندان قرار می گیرند. اگر به خوبی از ارتودنسی دندان مراقبت ننمایید، می تواند محلی برای تجمع میکروب ها شود و منجر به کرم خوردگی دندان های شما شود. از این رو پس از قرار گرفتن بریس ها بر روی دندان، مهمترین اقدام، استفاده از مسواک و تمیز نگه داشتن دندان های شما است. مسلما در روش درمانی ارتودنسی ثابت سرامیکی استفاده از مسواک کار دشواری خواهد بود. زیرا تمامی اطراف دندان شما توسط سیم کشی پوشانده شده است. پس باید از روشهایی برای تمیز نگه داشتن دندان استفاده نمایید، که فضاهای بین بند ها و لثه ها را به خوبی تمیز کند. زیرا این مناطق مهمترین نواحی پس از ارتودنسی دندان به شمار می روند. پس از هر بار مصرف غذا، در اطراف بند ها و سیم های ارتودنسی ثابت سرامیکی غذا تجمع می کند. این تجمع غذا می تواند منجر به ایجاد پوسیدگی، بوی بد دهان، و حتی لک بر روی دندان شود. از این رو باید پس از هر وعده غذایی حتما اقدام به مسواک زنی نمایید. هرگز فراموش نکنید که برای مسواک زدن، زمان گرفته و درست مسواک بزنید. بهتر است پس از ارتودنسی ثابت سرامیکی برای انتخاب خمیر دندان مورد استفاده، و همینطور وسایل دیگری که بتوانید بین دندان های خود را تمیز کنید، از پزشک خود راهنمایی بگیرد. حتی ممکن است به خاطر انجام ارتودنسی دندان مجبور شوید نوع تغذیه خود را نیز تغییر دهید.

 قیمت ارتودنسی ثابت سرامیکی

قیمت ارتودنسی ثابت سرامیکی عوامل متعددی در قیمت گذاری ارتودنسی دندان تاثیر گذار خواهد بود. این عوامل تاثیر گذار عبارتند از تاثیر رنگ براکت ها، تاثیر جنس براکت ها، استفاده از سرامیک های نامرئی، تعداد دفعاتی که به پزشک مراجعه می نمایید و…  همگی در هزینه ارتودنسی ثابت سرامیکی تاثیر گذار می باشند. براکت های سرامیکی به دلیل داشتن جنس موادی که در ساخت آنها استفاده شده است، دارای هزینه بالایی می باشند. در براکت های فلزی از فولاد های ضدزنگ استنلس استفاده می شود که همین مسئله منجر شده است تا نسبت به براکت های سرامیکی هزینه ای ارزان تر داشته باشند. براکت های سرامیکی به دلیل ساخته شدن از سرامیک، شفاف و بدون رنگ هستند. از این رو زیبایی ارتودنسی دندان را بیشتر می نمایند. به همین دلیل از هزینه بیشتری نسبت به ارتودنسی با براکت های فلزی برخوردار می باشند. یکی دیگر از موارد تاثیر گذار در هزینه ارتودنسی ثابت سرامیکی، رنگ براکت ها می باشد. این براکت ها دارای رنگ های روشنی می باشند، که کاملا نامرئی به چشم می خوند. از این رو زیبایی ظاهری شما را تحت تاثیر قرار نمی دهند. افرادی که دندان های روشنی دارند، از براکت های روشن و شیشه ای استفاده می کنند. اما کسانی که دارای دندان های تیره و رنگی هستند، معمولا باید از براکت های رنگی استفاده نمایند. این مسئله به طور مستقیم در قیمت ارتودنسی دندان سرامیکی تاثیر خواهد داشت.